24 STYCZNIA – DZIEŃ LITURGICZNEGO WSPOMNIENIA ŚW. FRANCISZKA SALEZEGO

swfranciszeksalezySzacunek ludziom okazujemy na różne sposoby. Wielorakie są możliwości składania hołdu szczególnie zasłużonym. W przypadku ludzi uznanych za świętych, w obrządku katolickim celebrowane są dni liturgicznych wspomnień.  Dzień 24 stycznia jest poświęcony  św. Franciszkowi  Salezemu – patronowi naszego Przytułku.

FRANCISZEK SALEZY – (21.08.1567 – 28.12.1622)
biskup Genewy, wybitny teolog i Doktor Kościoła, był pełnym poświęcenia duszpasterzem, wybitnym kaznodzieją i kierownikiem duchowym.
W 1604 r. podczas kazań pasyjnych w Dijon poznał Joannę Franciszkę de Chantal i wspólnie z nią w roku 1610 założył zakon Sióstr Wizytek. We Francji, w klasztorze sióstr wizytek, poznał św. Wincentego à Paulo, któremu zlecił kierownictwo duchowe nowo założonego zakonu. Potem był nie tylko zwierzchnikiem ale również wieloletnim przyjacielem Wincentego à Paulo dzisiejszego patrona Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – Szarytek opiekujących się Przytułkiem na Powiślu. Być może to jeden z powodów, dla których ówcześni opiekunowie Przytułku miast pierwotnie ustalonego patrona w osobie św. Józefa, ostatecznie wybrali dla Przytułku św. Franciszka Salezego. Wiemy o tym z pisma skierowanego do Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności – wiodącej w owym czasie organizacji filantropijnej. Widoczne skreślenia na podaniu świadczą o tym, że Przytułek pierwotnie miał działać pod wezwaniem św. Józefa. I tak za sprawą JE. Kazimierza Ruszkiewicza i hr. Marii Sobańskiej, ok. 1884 roku, funkcjonujący już od kilku lat (w wynajmowanych mieszkaniach) „Przytułek dla niezdolnych do pracy”, WTD przyjęło pod swój zarząd i opiekę jako „Oddział św. Franciszka Salezego dla niezdolnych do pracy”. Od tego czasu musi minąć jeszcze 12 lat zanim Radzie Opiekunów uda się sfinalizować powstanie Domu dla Przytułku a potem powołanie sprawującego nad nim pieczę Towarzystwa. Powinniśmy pamiętać, że zawdzięczamy to garstce tych samych, tak jak Franciszek Salezy, działających z miłością osób.
Z tego powodu z okazji dnia naszego Patrona, w jego kaplicy odprawiona została msza odpustowa. Podobnie jak w ubiegłym roku, przewodniczył jej proboszcz Parafii Świętej Trójcy – ks. kanonik dr Mirosław Nowak, w asyście naszego kapelana ks. Bernarda. Lektorami czytań byli oczywiście Mieszkańcy Domu. Uroczystości towarzyszyła Praska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Jerzego Zabłockiego. W wykonaniu muzyków usłyszeliśmy szereg znanych i lubianych kolęd, dlatego najpierw było wspólne kolędowanie, a potem wspólnie zjedzony znakomity, przygotowany przez naszą kuchnię uroczysty obiad.
W trakcie mszy naszą szczególną uwagę zwróciła odmówiona przez ks. kanonika modlitwa Franciszka Salezego „Na starość”. Ten piękny tekst zamieszczamy poniżej.

MODLITWA NA STAROŚĆ