HERBATKA W KĄCIKU BABCI I DZIADKA

pod tym hasłem w poniedziałek 7 grudnia odbyła się w naszym Przytułku uroczystość przekazania mieszkańcom wyremontowanej i od nowa pięknie wyposażonej świetlicy. Spotkanie otworzyła Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska – inicjator tego przedsięwzięcia, informując o szczytnej idei budowania przytulnych kącików w domach pomocy społecznej, wspierania mieszkańców tych domów oraz konieczności tworzenia dobrej atmosfery wokół samotnych seniorów. W uroczystości wzięło udział ponad 40 osób, w tym darczyńcy, sponsorzy, kierownictwo i pracownicy Przytułku, członkowie Towarzystwa oraz Fundacji Porozumienie Bez Barier oraz oczywiście mieszkańcy Domu. Atmosfera spotkania była niezwykle wzruszająca. Na koniec przyjęcia – do herbatki Babci i Dziadka, nasz wspaniały kucharz w asyście Pani Kwaśniewskiej i Pana Stradowskiego podali zaproszonym gościom wyśmienity tort.

O inicjatywie Fundacji „Porozumienie Bez Barier”  pisaliśmy na tej stronie w aktualnościach 14 września 2015.  Była to kolejna już wizyta inicjatorów „Franciszkowego Kącika Babci i Dziadka”, ponieważ pomysł urządzenia wnętrza rodził się wspólnie podczas rozmów z mieszkańcami i opiekunami Domu.  Pomysłodawcy w osobach przedstawicieli Fundacji „Porozumienie bez barier” i pracowni „Szybkie metamorfozy”,  wysłuchawszy cierpliwie sugestii, z niezwykłą starannością i wyczuciem, zrealizowali marzenia pensjonariuszy. Dzięki wsparciu wielu darczyńców w odnowionym wnętrzu pojawiło się estetyczne, funkcjonalne i świetnie skomponowane wyposażenie. Odrestaurowana klepka starej dębowej podłogi, ślicznie pomalowane ściany i wyremontowany sufit z nowym o wiele bardziej funkcjonalnym oświetleniem, ceglana okleina w wykuszu wnętrza  i klimatyczna fototapeta na sąsiedniej ścianie, to tylko niektóre elementy niezwykle złożonego remontu. Całości dopełniają wygodne fotele, kawowe stoliki oraz nowe stoły i odnowione krzesła do jadalni. Pani Magdzie Borowiak-Wróblewskiej, która zaprojektowała przemianę i jej ekipie z „Szybkich metamorfoz” udało się w naszej stołówce zdziałać cuda. Z wnętrza emanuje pozytywna energia i wyraźnie wyczuwalny klimat domowego ciepła – dziękujemy!!!

Powinniśmy dodać, że zainicjowana przez  Panią Jolantę Kwaśniewską akcja,  została zrealizowana po raz pierwszy właśnie w naszym Domu – z czego jesteśmy niebywale dumni. Dziękujemy za wybór i za to wyjątkowe wyróżnienie. Dziękujemy za zaufanie i gest, który wiele znaczy nie tylko dla mieszkańców Przytułku, ale również dla wszystkich osób z nim związanych. Dziękujemy za docenienie naszych starań i pracy.

Porozumienie Bez Barier wraz z firmą Szybkiemetamorfozy.pl wypracowały formułę przebudowy w Przytułku. Fundacja na ten cel zgromadziła środki, zaś Pani Magdalena Borowiak-Wróblewska zaprojektowała pomieszczenie.  Jak pamiętamy, dawniej była tu tylko jadalnia. Dziś, prócz miejsca do spożywania posiłków, dzięki wsparciu wielu życzliwych nam ludzi, mamy przytulny, wypełniony kwiatami, widny i pachnący, wielofunkcyjny salon z kinem domowym, kominkiem i gramofonem. Modernizacja sali stworzyła wielorakie i co ważne inne niż dotychczas możliwości.  Ogromnym plusem jest  perspektywa alternatywnego spędzania czasu w ładnym, korzystnie nastrajającym otoczeniu, które wręcz zaprasza do pozytywnych zmian w starych przyzwyczajeniach.  Zaproponowanie takiej alternatywy zarówno dla mieszkańców  jak i pracowników  Domu jest niezwykle  celną, cenną i inspirująca pomocą.