IDŹ I ODKRYWAJ

08 grudnia 2018, dokładnie w 121 rocznicę poświęcenia budynku głównego Przytułku, witaliśmy w naszych progach szczególnych gości. Byli to studenci Uniwersytetu Warszawskiego, grupa młodzieży nie tylko z Polski ale również i z zagranicy. Wizyta zaplanowana została w ramach organizowanej przez Instytut Kultury Polskiej UW akcji pn. Projekt Powiśle, a dotyczyła prezentacji 120 letniego budynku Przytułku.
Istotnym elementem pomysłu IKP jest przekraczanie murów uniwersytetu i nawiązywanie relacji z najbliższym otoczeniem. Działania tworzące Projekt Powiśle odbywają się najczęściej w przestrzeni publicznej i w miejscach ważnych dla lokalnej społeczności. Tym razem, po pierwszym spotkaniu w trakcie letniego pikniku w ogrodzie Towarzystwa, była to przestrzeń mieszkalna Przytułku św. Franciszka Salezego.
Jubileusz Domu stał się idealnym tłem do zapoznania studentów z historią i losami sędziwego budynku przy ul. Solec 36a. Była to również okazja do zaprezentowania powstałego dzięki finansowemu wsparciu MKiDN , wydawnictwa pn. DOM. Historia Przytułku św. Franciszka Salezego. Dla specjalizujących się w Animacji Kultury uczestników akcji IKP UW, spotkanie było niezwykle ciekawym i cennym doświadczeniem, a dla Towarzystwa okazją promocji nowego wydawnictwa.

Towarzystwo udostępnia ją bezpłatnie także online oraz do pobrania w plikach na czytniki elektroniczne.

Monografia ukazała się w ramach realizacji zadania publicznego zleconego przez MKiDN.
Projekt pn.
„ JEST TAKI DOM W WARSZAWIE – dzieje Przytułku na tle historii Warszawy i biografii filantropów polskich”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.