JAN KOBYLIŃSKI

Jan Kobyliński  (1926 – 2014)   
jan_kobylinski
wieloletni Prezes Zarządu a następnie Prezes Honorowy Towarzystwa – jego wielki przyjaciel i nieustępliwy opiekun.

W młodości, żołnierz 30 Poleskiej Dywizji Armii Krajowej, pseudonim „Ziemba”. Kawaler Krzyża Walecznych, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Partyzanckiego, Krzyża Zesłańców Sybiru.
W życiu dorosłym Zasłużony pracownik Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w Warszawie. Pracownik Wydziału Zdrowia Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga-Północ. Dyrektor Przemysłowego ZOZ na Żeraniu oraz Dyrektor Ekonomiczny przedsiębiorstwa polonijnego „Interbau”.
Jego hobby i pasją życiową było uprawianie działki. Ale nie tylko.
Ponad połowę życia poświęcił działaniom filantropijnym pracując w szeregach Towarzystwa . Związany z nim od najmłodszych lat, jako czwarte już z kolei pokolenie rodu Kobylińskich, kontynuując tradycję pomocy potrzebującym, brał czynny udział w dziele zapoczątkowanym przez SM Annę. Był członkiem , wiceprezesem i prezesem Towarzystwa, ale również uczestnikiem, mediatorem i w końcu stroną w niechlubnym, trwający ponad 17 lat, konflikcie ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia. To między innymi dzięki Jego determinacji i zaangażowaniu, Dom na Solcu na powrót stał się miejscem spotkań i pracy Towarzystwa. Niezwykła stanowczość w działaniu ale także pokłady cierpliwości i życzliwości, ujmujący sposób bycia i pełen ciepła stosunek do wszystkich, to cechy z którymi na zawsze kojarzyć będziemy naszego Przyjaciela.

Jan Kobyliński zmarł nagle 8 sierpnia w wieku 88 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie 18 sierpnia w kwaterze nr 23-1-20/22.