NAGRODA LITERACKA M.ST WARSZAWY

dla  Andrzeja Żora –  autora książki  „Dom. Historia Przytułku św. Franciszka Salezego”
i Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego jako wydawcy.

W niedzielę 9 czerwca podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze ogłoszono laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tegoroczna edycja nagrody okazała się rekordowa – ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

Laureaci 12. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

PROZA
Wiesław Myśliwski Ucho igielne, Wydawnictwo Znak

POEZJA
Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe, Wydawnictwo a5

LITERATURA DZIECIĘCA – TEKST I ILUSTRACJE
Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa

EDYCJA WARSZAWSKA
Andrzej Żor Dom. Historia Przytułku św. Franciszka Salezego, wydawca Towarzystwo Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie

WARSZAWSKI TWÓRCA
Kazimierz Orłoś

Nagroda sięga w swojej historii lat 1926-38, łącząc w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas Warszawskich Targów Książki czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku Imieniny Jana Kochanowskiego organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Patroni medialni: Radio TOK FM; lubimyczytać.pl; warszawa.wyborcza.pl; Książki. Magazyn do czytania

Współpraca: Biblioteka Narodowa.

Dla Towarzystwa, Nagroda Literacka jest zaskoczeniem i oczywiście niezwykłym sukcesem oraz wspaniałym wyróżnieniem. Uważamy, że jako nieprofesjonalny wydawca zdobyliśmy w sposób bezprecedensowy  szczyt na warszawskim rynku księgarskim.

Monografia powstała aby w niebanalny sposób zaznajomić czytelnika z  obrazem warszawskiej filantropii oraz zjawiskiem społecznej aktywności mieszkańców stolicy. Przedstawia sylwetki działaczy znanych i zasłużonych dla idei niesienia pomocy. Jest oryginalnym uzupełnieniem rynku wydawniczego o niekomercyjną pozycję historyczno-biograficzną, zawierającą unikatowe informacje faktograficzne. Porusza zagadnienia słabo dotąd omówione i udokumentowane w literaturze faktu, przez co stanowi ważny dodatek do refleksji historycznej ostatnich 120. lat historii Warszawy.

Książkę można bezpłatnie otrzymać w siedzibie Towarzystwa mieszczącej się przy ul. Solec 36a. Zapraszamy.