nazwa miejsca w którym od 120 lat potrzebujący uzyskują wsparcie, ewoluowała wraz ze zmieniającymi się okolicznościami historycznymi, gospodarczymi i politycznymi
od 1897 – dom nosił nazwę Przytułek Św. Franciszka Salezego dla osób do pracy niezdolnych i opuszczonych – zwany powszechnie Zakładem.
od 1947 DOM OPIEKI SPOŁECZNEJ
od 1951 DOM OPIEKI DLA DOROSŁYCH I PRZEDSZKOLE
od 1972 DOM DLA PRZEWLEKLE CHORYCH
od 1990 DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
od 2010 DOM POMOCY SPOŁECZNEJ im. św. Franciszka Salezego w Warszawie
od 2019 DOM POMOCY SPOŁECZNEJ Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie
Zmieniały się nazwy Domu, przemijały kolejne pokolenia Mieszkańców i Opiekunów, niezmienna pozostała formuła według której w Przytułku niesiona jest pomoc. Podobnie jak przed 100 laty prowadzony jest rejestr i ewidencje mieszkańców, obchodzone są święta i jubileusze, uroczyście żegnani Ci którzy odeszli na wieczność. Nadal istnieje pamięć o przeszłych zdarzeniach, dbałość o drobiazgi i szczegóły które tę pamięć podtrzymują. Kultywowana jest tradycja Towarzystwa i kultura sprawowania opieki.
Obecnie, Dom Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego i działa w Warszawie przy ulicy Solec 36a, w obiekcie będącym od 1897 roku siedzibą Towarzystwa.
DPS jest placówką opiekuńczą dla osób przewlekle somatycznie chorych. Pensjonariusze mieszkają w jedno, dwu i trzyosobowych pokojach z łazienkami. Budynek architektonicznie przystosowany dla osób niepełnosprawnych posiada windę i szerokie korytarze. Na każdym piętrze znajduje się jadalnia, gabinet lekarski. DPS posiada dobrze wyposażoną salę rehabilitacyjną, salę terapii zajęciowej, bibliotekę oraz kaplicę. Dla podopiecznych organizowane są imprezy okolicznościowe – wspólne kolędowanie wraz z zaproszonymi gośćmi, majówki, występy zespołów artystycznych a także wycieczki krajoznawcze. Pensjonariusze mogą spędzać czas w zadbanym przydomowym ogrodzie. Nad mieszkańcami DPS opiekę sprawuje fachowy, pełen empatii personel.