ODSŁONIĘCIE PORTRETU S.M. ANNY KOBYLIŃSKIEJ (1842 – 1929), PIERWSZEJ KIEROWNICZKI DOMU PRZYTUŁKU PRZY UL. SOLEC 36

W ostatni dzień lutego obchodziliśmy 88 rocznicę śmierci siostry Anny Marii Kobylińskiej SM. W 120 lecie naszego Domu nie sposób nie wspomnieć o Tej niezwykłej osobie.
Kim była siostra Anna. W swoich czasach, przez wszystkich zwana Siostrą Starszą, w naszej pamięci zapisała się jako pomysłodawczyni i założycielka Przytułku dla osób niezdolnych do pracy.
Dał on początek działaniom, którym do dziś patronuje Towarzystwo Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie.
W ciągu całego dorosłego życia, siostra Anna wytrwałą pracą troskliwie wspierała najbardziej potrzebujących.

Dziękując Jej za niezwykłe dokonania, z szacunkiem i uznaniem celebrowaliśmy dzień poświęcony śp. Jubilatce. Przed południem delegacja z Przytułku złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Jubilatki.
Po południu, członkowie Towarzystwa, kierownictwo i pracownicy oraz pensjonariusze Przytułku wzięli udział w mszy, którą w obecności Proboszcza Parafii Św. Trójcy, ks. kanonika dr Mirosława Nowaka, celebrował ks. kapelan Bernard Pełka CM. Wspominając Jubilatkę w kazaniu, ks. kapelan w kilku słowach przedstawił piękne, mądre i dobre życie siostry Anny.
Drugą część wieczoru poświęconego siostrze Kobylińskiej wypełnił wiolonczelowy koncert kameralny w wykonaniu panów Wojciecha i Gustawa Bafeltowskich. W sali na drugim piętrze – „Kaciku Babci i Dziadka”-, która jeszcze 60 lat temu pełniła funkcję kaplicy, koncert muzyki klasycznej brzmiał niezwykle. Ostatnim akcentem wieczoru było symboliczne odsłonięcie obrazu przedstawiającego wizerunek pierwszej kierowniczki Przytułku. Namalowany techniką olejną przez Andrzeja Rzepkowskiego portret, powstał dzięki finansowemu wsparciu środków społecznych.
Po raz kolejny, podobnie jak przed 120 laty, Przytułek mógł liczyć na chojność przyjaciół – za co serdecznie DZIĘKUJEMY.

Wieczór w miłej atmosferze zakończył się skromnym poczęstunkiem w postaci, przygotowanego przez naszych drogich kucharzy, domowego ciasta, herbaty i kawy.