WIZYTA PANI PREZYDENTOWEJ JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ WRAZ ZE WSPÓŁPRACOWNIKAMI FUNDACJI „POROZUMIENIE BEZ BARIER”

14wrzesnia_1Mówi się, że dobry los sprzyja potrzebującym. Tym razem uśmiechnął się do Przytułku i skrzyżował drogi osób którym nie jest obojętna pomoc, a w szczególności pomoc osobom starszym. Prowadzona przez Panią Jolantę Kwaśniewską Fundacja, w ramach wewnętrznego projektu „Oswajanie starości”,  podjęła zobowiązanie przeprowadzenia szybkiej metamorfozy jadalni na drugim piętrze naszego domu. Dzięki planowanej adaptacji i dodatkowemu wyposażeniu mało funkcjonalne dotychczas pomieszczenie zyska nowy, niepowtarzalny charakter i będzie mogło służyć również jako elegancka świetlica. Ze zwykłej stołówki przeistoczy się w klimatyczną, sprzyjającą różnej aktywności salę , której ciekawy, trochę klubowy wystrój z jednej strony wyglądem przyciągnie użytkowników z drugiej z pewnością uatrakcyjni monotonię dnia codziennego.  Stylowe elementy wyposażenia takie jak kominek, fotele klubowe, patefon, stojący zegar, regały z książkami powinny zachęcać do spędzania tutaj miłych chwil i sprzyjać  wypoczynkowi. Możliwość spokojnego przeglądu  aktualnej prasy, zagłębienia się w lekturze nowych książek, spędzenia chwil przy muzyce, czy spotkań przy grach towarzyskich jest dla naszych mieszkańców z wielu powodów bezcenna. Poza tym nowa przestrzeń będzie znakomitym tłem do spotkań z zapraszanymi do Przytułku ciekawymi ludźmi czy artystami. Droga Pani Jolanto – z całego serca dziękujemy!

Zwiedzając nasz dom Pani Prezes, w sposób niezwykle życzliwy i bezpośredni rozmawiała z wieloma mieszkańcami z zainteresowaniem słuchając tego co mają Jej do powiedzenia. Ze względu na niezwykły szacunek dla przeszłości, w trakcie wizyty po gospodarsku wspólnie zastanawialiśmy  się, które z posiadanych przez nas elementów starego wyposażenia mogą zostać z powodzeniem wykorzystane do nowej aranżacji.   Wybór padł na stary kredens z pracowni terapii zajęciowej i stojący w kaplicy zegar.

FUNDACJA JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ „POROZUMIENIE BEZ BARIER’’ została założona w 1997 roku. Działa nieprzerwanie doskonaląc formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. Jej znakiem jest Motyl symbolizujący wiosnę, budzące się życie, nadzieję i radość.
Statutowym celem Fundacji jest wspieranie działalności na rzecz inicjowania procesu zmian cywilizacyjnych i kulturowych tworzących ludziom warunki równych szans na drodze do ich rozwoju intelektualnego, zawodowego, społecznego i kulturalnego”. Programy Fundacji napisało życie i wciąż je weryfikuje. Obok osób indywidualnych, wspierane są szpitale, hospicja, ośrodki rehabilitacji, stowarzyszenia i inne fundacje i placówki opiekuńczo – wychowawcze.
Misją zainicjowanego przez Panią Prezydentową Jolantę Kwaśniewską Programu Oswoić starość  jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu.

„Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności ”.

Jolanta Kwaśniewska

Niezwykle zależy nam na tym by, podążając za zmianami kulturowymi tworzyć naszym podopiecznym lepsze i bardziej przyjazne otoczenie. Przestrzeń, w której mimo swojego wieku i wielu obiektywnych ograniczeń będą mogli poczuć się bezpiecznie, swobodnie i bez poczucia wykluczenia.  Dobrze, że Fundacja Pani Kwaśniewskiej to dostrzegła i podjęła konkretne działania aby wesprzeć nas w staraniach.14wrzesnia_2 14wrzesnia_3