WIZYTA W PRZYTUŁKU GOŚCIA Z WIELKIEJ BRYTANII

zdjecie

w  poniedziałek  4 maja gościliśmy w naszym Domu  brytyjskiego wykładowcę Uniwersytetu w Bredford. Profesor dr. Peter van den Dungen jest  cenionym znawcą europejskiej myśli pokojowej XIX i XX wieku  oraz niestrudzonym propagatorem wiedzy o pacyfistycznych koncepcjach Jana Blocha.  Wizyta w Przytułku była jak to potem napisał …. “The visit to the alms house,  was a bonus, as was meeting the various good people associated with it” …  – bonusem podczas wizyty w Warszawie związanej z Jego wykładem w Instytucie Historycznym PAN.

logo_5 maja 2015 r. w Instytucie Historycznym PAN w Warszawie, holenderski badacz dziejów pacyfizmu oraz generalny koordynator Międzynarodowej Sieci Muzeów Pokoju  wygłosił wykład poświęcony prezentacji wkładu Jana Blocha w dorobek myśli pacyfistycznej  oraz znaczeniu jego działalności dla międzynarodowego ruchu na rzecz  zapobiegania konfliktom zbrojnym i poszukiwania pokojowych metod rozwiązywania tych konfliktów.

Pretekstem  wizyty w Przytułku była chęć zapoznania  z historią obiektu, który powstał m. in. dzięki finansowemu wsparciu rodziny Jana Blocha, postaci na temat której Profesor prowadzi badania.  Jako ostatnie widoczne i nadal funkcjonujące świadectwo filantropii wybitnego finansisty i przemysłowca, Przytułek stał się dla profesora niezmiernie ciekawym i być może inspirującym do działań na jego rzecz miejscem. Z naszej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby  wspólnie zjedzony posiłek, podczas którego  rozmawialiśmy o historii powstania Towarzystwa, zwiedzanie domu oraz odpowiedzi na szereg pytań, pozostawiły miłe wspomnienia z odwiedzin. Gościowi prócz członków naszego Towarzystwa oraz  pracowników DPS towarzyszył prezes Fundacji im. Jana Blocha Pan Krzysztof Szwarc.

JEST TAKI DOM W WARSZAWIE - HISTORIATHERE IS SUCH A HOUSE IN WARSAW - HISTORYThe Future of Warvisit in Alms House