DOSTĘPNOŚĆ

Pojęcie opisujące stopień użyteczności systemu. Ważna w wielu dziedzinach życia, szczególnie niedoceniania w urbanistyce i architekturze. Stąd pomysł zorganizowania spotkania.

Konferencja pn. „Projektowanie w podejściu inclusive design pomieszczeń sanitarnych i kuchni”, była dedykowana architektom zainteresowanym zagadnieniami związanymi z dostępnością. W trakcie bezpośredniej prezentacji  zapoznaliśmy zaproszonych gości z elementami wyposażenia sanitarnego i kuchennego, zastosowanymi w nowym obiekcie. Wyjaśniliśmy także,  jak zamontowane rozwiązania sprzyjają osobom z niepełnosprawnościami. Autorem i wykonawcą prezentowanych elementów jest duńska firma Pressalit. O zaletach zastosowanych rozwiązań opowiadał dr inż. architekt Jan Paweł Cieśla, członek Rady Ekspertów Instytutu Polityki Senioralnej, współtwórca pierwszego w Polsce wzorcowego mieszkania seniora.  To właśnie wizyta w owym mieszkaniu zainspirowała członków Towarzystwa do działań w kierunku dostępności.

W 2019 roku, poszukując możliwości realizacyjnych w trakcie budowy Oficyny,  zwróciliśmy uwagę na prezentujące komfort i bezpieczeństwo produkty firmy Pressalit. Elastyczność w systemie Pressalit Care, optymalne rozwiązania oraz nowoczesne wzornictwo z zakresu likwidowania barier funkcjonalnych, stały się elementami, które chcieliśmy zastosować w Oficynie.  Podkreślana przez Pressalit niezależność użytkującego i wysoki komfort pracy opiekuna są tym, co w naszym przypadku było szczególnie preferowane i oczekiwane i – jak się w konsekwencji okazało  – zostało docenione przez komisję konkursową Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy.

Nie powinno dziwić zatem, że posiadając już takie doświadczenia, podjęliśmy się propagowania prezentowanych przez Pressalit rozwiązań, które w zasadniczy sposób ułatwiają życie osobom mającym problemy wynikające z podeszłego wieku czy niepełnosprawności.