PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

12 marca 2015_1Owocem starań wielu osób, ale przede wszystkim dzięki dobrej woli i życzliwości naszych duchowych opiekunów, Wielebnych Księdza Proboszcza Św. Trójcy i Księdza Kapelana, po raz pierwszy w długiej historii Przytułku, mogliśmy wspólnie podziwiać kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Dla wszystkich bez wyjątku ten dzień był wyjątkowy, dlatego obchodziliśmy go w szczególnie podniosły sposób. Uroczyste powitanie Obrazu, koncelebrowana przez trzech księży Msza Święta, wspólna modlitwa i błogosławieństwo udzielone mieszkańcom poszczególnych pięter Domu złożyły się na wyjątkowy ceremoniał peregrynacyjny.

W archidiecezji warszawskiej jest to już drugie nawiedzenie Maryi w kopii jasnogórskiego wizerunku. Jego uroczyste rozpoczęcie odbyło się 15 czerwca 2014 w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Piastowie. Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku, kiedy to przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się zakończenie nawiedzenia. Jak poinformował nas w czasie wizyty Ojciec Tomasz – kustosz kopii obrazu Częstochowskiej Madonny, w tym okresie obraz Matki Bożej zostanie przyjęty w prawie 300 kościołach parafialnych, rektorskich, kaplicach i domach zakonnych. Nic zatem dziwnego, że przez fakt uczestnictwa w tak niezwykłym zdarzeniu, czujemy się ogromnie wyróżnieni i docenieni.

12 marca 2015_2Jak już wspomniano, peregrynacja ta nie jest pierwszym takim wydarzeniem w życiu Kościoła w Polsce. W ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński zainicjował peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Rozpoczęła się ona 29 sierpnia 1957 roku w archikatedrze w Warszawie.

 

 

 

 

12 marca 2015_3

 

 

 

28 września 1952 roku Kardynał Stefan Wyszyński odprawiał w kaplicy naszego Przytułku mszę świętą